Bamboe houtskool [zhuhui 竹灰]
Hoe heet het?
bamboe houtskool, bamboo charcoal, takesumi, zhuhui 竹灰 / 竹炭
Wat is het?
Bamboe houtskool is houtskool waarbij bamboe volgens een speciaal procede op zeer hoge temperaturen (1000-1200 graden Celcius) wordt verhit en gedroogd. Het levert een keiharde, gladde, droge en intens zwarte houtskool op die heel veel toepassingen kent. Het wordt in staafvorm gebruikt om (thee)water mee te zuiveren, als luchtverfrisser in bijvoorbeeld de koelkast, om zeep hygienischer mee te maken, in weefsel om kleding mee te kleuren en voor warmteisolatie te zorgen, en fijngemalen als ingredient voor cake, brood en noedels. Ook als vulling voor kussens, afleiders van computerstraling, voor in bad of in de vissenkom en om speciale bamboe-houtskool-azijn mee te maken, die zuiverend werkt.
Hoe te gebruiken?
Bedenk eerst welke voor welke toepassing je de bamboe houtskool gaat gebruiken. Om theewater mee te filteren? Of om zwarte cake mee te bakken? Is het een zakje met poeder: dan fijnstampen met vijzel, zeven en gebruiken om zwart stokbrood of cake mee te bakken. Is het een staafje dan kan het in plaats van een Brita-filter worden gebruikt om water voor thee of koffie te zuiveren, het maakt het water zoeter en sprankelender. Of in het badwater doen voor extra gladde huid, of in roerbakschotels meebakken dan worden je groenten knapperiger… waar wachten we nog op, aan de slag met de exerimenteerprojecten!
Wat is er te koop?

verpakking: klein grijs/zwart kartonnen doosje, hangt in het schap bij de eetstokjes e.d.
etiket: 竹炭 bamboo koolstof
prijs: €1,20
Meer weten?
- Vooral Taiwan heeft veel ‘stokerijen’ voor bamboe houtskool, er worden hoe langer hoe meer toepassingen voor gevonden. Van bamboehoutskool- kopjes die rode wijn extra lekker zouden maken, tot prachtige staafjes voor in de koelkast.
- Filmpje : recept voor Frans stokbrood met bamboe houtskool op de Taiwanese tv
- Japans televisieprogramma met bezoek aan broodwinkel waar ze brood maken met bamboe houtskool. Ook al versta je er niets van, kijk naar die intens zwarte broden en cakes!
- Recept (Engels) voor Challah bread gemaakt met bamboe houtskool
- Maak zelf bamboe houtskool met bijvoorbeeld wegwerp-bamboe-eetstokjes, extra recycle-vriendelijk
Weet iemand wellicht waar bamboe houtskool te koop is in NL?
Ja, gewoon in de toko. Je moet er even naar zoeken (of even naar vragen) maar ik heb het al op verschillende plekken gezien.
Hallo,
Kan ik met bamboe houtskool ook tekeningen maken zoals http://www.portretvanuwfoto.nl?
Groet Joost
Koop een pakje en probeer het uit, wie weet…
Hoelang gaat 1 zo’n staaf bamboe houtskool mee, hoeveel liter water of thee kan je er mee zuiveren?
zo interessant! Ik wist om eerlijk te zijn niet eens dat je bepaalde houtskool soorten kon eten. Ik ben nu erg nieuwsgierig. Heel erg bedankt voor je leerzame en leuke artikel 🙂
Kattebelletje, ik heb verschillende toko’s gebeld maar kan het nergens vinden. In welke regio of stad heb jij dit zien liggen ? Many thanks
Dit was in de plaatselijke Leidse toko, alweer een tijdje terug. Ik zal voor je kijken. Heeft iemand anders het ook zien liggen? Het lag bij de beauty-producten trouwens.